First Grade Opinion Writing Lessons {1st Grade Writing Workshop Unit 4}

First Grade Opinion Writing Lessons {1st Grade Writing Workshop Unit 4}

$9.45
{{option.name}}: {{selected_options[option.position]}}
{{value_obj.value}}

Opinion and persuasive writing lessons, writing rubrics, printable writing paper, posters and visuals, graphic organizers for planning, and more - for first grade students! This 4 week unit will help you teach your first grade students to write opinion and persuasive pieces!As part of this unit, students will create opinion pieces about their favorite things, a class book about the best places in their community, and book reviews/recommendations.These lessons are designed to be taught toward the middle of the year but can be used anytime you want to teach students how to write opinion pieces. In this unit, students will learn how to: - Plan and write pieces to share their opinion a topic- Give multiple reasons to support their opinion- Write a strong introduction and conclusion to appeal to the reader- Use transition words- Combine sentences with conjunctions- Use adjectives to describe a topic- Revise and edit independently and with a partnerThis unit includes:- 22 detailed minilessons that will last a little over 4 weeks- Daily language arts/grammar exercises that complement the minilessons- Clear unit goals, daily objectives, and Common Core alignment- Posters, visual aids, a writing stages display, and other materials to go with the minilessons (all color materials also have black and white versions included)- Ideas for technology integration- Printable writing paper- FAQs and important information to help you set up the writing workshop- Rubrics, anecdotal note forms, and other materials to help you get organized - An opinion writing rubric that you can use throughout the year- 109 pages of materials and resources   This is the fourth unit in an 8-unit writing curriculum series for first grade. CLICK HERE to view all of the units in a discounted bundle.   Please contact Alison at Alison@LearningAtThePrimaryPond.com if you have any questions about the materials!

Show More Show Less

Price History

$9.45 (+$0.45)